خبر خبر

نيروي انساني ماهر و تجهيزات کارآمد رمز موفقيت در امداد و نجات فرودگاهي
به بهانه فرارسيدن روز آتش‌نشان و ايمني مديرکل فرودگاه بين المللي شهيد بهشتي اصفهان از تلاشها و مسئوليتهاي همکاران اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما سخن گفت.

حسن امجدي در رابطه با مبحث آتش نشاني و نجات فرودگاهي گفت: از وظایف اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما در فرودگاه‌ها مطابق استانداردهاو دستورالعملهاي ایكائو، در مرحله اول ارائه خدمات امداد و نجات و اطفاء حریق برای حفظ جان مسافران و خدمه هواپیمای سانحه دیده و ارائه خدمات آتش نشانی تا شعاع 8 كيلومتري از فرودگاه  بوده  , همچنين مديريت اپرون و هدايت زميني هواپيماها از مسئوليتهاي ديگر شاغلين در حرفه آتش نشاني و مديريت اپرون مي باشد.

وي ادامه داد: سه فاكتور اساسي براي عملكرد بهينه اين اداره وجود دارد كه عبارت است از نيروي انساني ماهر و متخصص ,تجهيزات و خودرو هاي با قابليت بالا و آموزش مستمر  و نظام مند . كه در طي دو ساله اخير اقدامات مناسبي در جهت ارتقا و بهبود اين فاكتورها صورت گرفته است.

ايشان در رابطه با اقدامات انجام شده افزود: پرسنل مجرب آتش نشاني و نجات  از زمان اعلام بروز سانحه ، حدود 3 دقیقه فرصت دارند تا با شنیدن صدای آژیر خطر كه توسط واحد مراقبت پرواز به صدا در می‌آید در صحنه حادثه حضور یافته و اقدامات اطفاء حریق و نجات مسافران را انجام دهند . آمادگي جسماني پرسنل  از ضروريات كار در اين حرفه محسوب شده و بر اين اساس در سال گذشته سالني مجهز به تجهيزات روز ورزشي براي تمرينات مستمر پرسنل شاغل در اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيماي  فرودگاه بين المللي شهيد بهشتي اصفهان مهيا گرديده است.

خودروهای آتش نشانی باید دارای ویژگی‌های خاصی نظیر: سرعت بالا و مطمئنه، ظرفیت بالاي حمل آب و مواد اطفائيه ، قابليت مانور با سرعت بالا و قدرت هدف گيري آتش جهت تخلیه مواد اطفائيه باشند. فرودگاه اصفهان از سال 1395 به دو دستگاه خودرو روزنباور  كه  از كار آمدترين و  به روز ترين خودروهاي  آتش نشاني در دنيا مي باشد با اعتباري بالغ بر هشتاد ميليارد ريال مجهز گرديده  همچنين در سال 1396 يك دستگاه خودرو پيشرو مجهز به سيستم اطفائيه به منظور بر آورد دقيق شرايط حادثه توسط فرمانده عمليات خريداري و در ايستگاه مربوطه مستقر گرديده است.

عمليات امداد و نجات با هدف به حداقل رساندن خطرات و تخلیه ایمن مسافران از هواپيماي سانحه ديده انجام مي شود بر اين اساس در سال 1395 خودرو يي با بيش از 150 ابزار نجات براي اين عمليات در فرودگاه اصفهان تهيه گرديد.

ايشان به طبقه بندي فرودگاهها اشاره نمود و اضافه كرد: نكته قابل توجه اين است كه طبقه بندي فرودگاهها بر اساس بزرگترين نوع هواپيمايي كه در فرودگاه عمليات نشست و برخاست انجام مي دهد صورت گرفته كه اين امر به تعداد خودروهاي آماده براي عمليات آتش نشاني و نجات و نيروي انساني حاضر در شيفت اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما بستگي دارد . بر اين اساس فرودگاه اصفهان در سطح طبقه بندي 8 , (CAT8) در اسناد هوانوردي بين المللي شناخته شده است و كليه تايپ هاي هواپيمايي روز دنيا را پوشش مي دهد.

وي ادامه داد: جهت رفاه حال پرسنل و مطلوبتر  مناسب از تجهيزات مستقر در اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما بهسازي ايستگاه آتش نشاني فرودگاه بين المللي شهيد بهشتي اصفهان در سال گذشته انجام پذيرفت.

در پايان مديركل فرودگاههاي استان اصفهان ضمن قدرداني از  زحمتكشان و همكاران خود در اداره آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما از مساعدت و همراهي اداره كل آتش نشاني و هدايت زميني هواپيما شركت فرودگاهها و ناوبري هوايي ايران تقدير و تشكر نمود .

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

مورد مرتبطی یافت نشد