نمایش محتوا نمایش محتوا

EN

اصفهان قلب تپنده ايران

استان اصفهان با مساحتي حدود 107019 كيلومتر مربع با اختصاص دادن 57/6 درصد از مساحت كشور در مركز فلات ايران قرار دارد. براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395  جمعيت استان برابر با 5120850 نفر بوده است.

 

موقعیت مکانی ویژه استان با توجه به قرار گرفتن استان در مرکز کشور و در مسیر راه های ترانزیتی شمال-جنوب و شرق- غرب و همجواری با 9 استان همچنين به دليل قرار گرفتن در چهار را‌ه ترافيك حمل ونقل كالا از شمال به جنوب و از شرق به غرب مركز مراودات ساير استانهاي ايران به شمار مي آيد .

شهر اصفهان، سومین شهر پهناور ایران پس از تهران ،  مشهد  و سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد است. همچنين اصفهان در ۴۳۵ کیلومتری  پايتخت و در جنوب این شهر قرار دارد.


اين شهر از معدود مراكز باستان شناسي ارزشمند جهاني و بسياري از آثار باستاني آن در ليست آثار تاریخی به ثبت رسيده است. اگر از تاريخ اين شهر سخن به ميان آيد سرگذشت آن تا اعماق اساطير و افسانه ها ريشه دارد. اهميت اصفهان به اندازه اي است كه در اكثر دائره المعارفهاي بزرگ جهان مدخلي به آن اختصاص يافته و سفرنامه هايي از محاسن و شكوه ظاهري و باطني آن به نگارش درآمده و مظاهر تمدن آن همانند سبك معماري, مكتب فلسفي و منهج فقهي آن چشمگير است.بناهاي تاريخي متعدد اصفهان كه تعدادي از آن‌ها به عنوان ميراث تاريخي در يونسكو به ثبت رسيده‌اند اصفهان را  به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام و نيز  به عنوان پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي بدل كرده است  اين شهر به عنوان نخستين شهر ايران، به شبكه شهرهاي خلاق جهان زير نظر يونسكو پيوست و اين به اين معناست كه اصفهان شهري است كه از نوآوري و توانمندي‌هاي شهروندان در توسعه پايدارشهري استفاده مي‌كند.اين شهر به داشتن معماري زيباي اسلامي در بسياري از بلوارهاي زيبا، پل‌هاي سرپوشيده، تونل‌هاي زيبا، كاخ‌ها، مسجدها و مناره‌هاي منحصربفرد معروف است. اين امر باعث شده‌است كه در فرهنگ ايراني اصفهان، نصف جهان لقب بگيرد. مقامات ميراث فرهنگي استان اصفهان اعتقاد دارند بيش از ۲۲ هزار جاذبه تاريخي و فرهنگي ارزشمند در اين استان وجود دارد. ميدان نقش جهان یکی از بزرگترین میدان‌های دنیاست و نمونه برجسته‌ای از معماري اسلامي است.

 

مهمترین فرصت ها و قابلیت های استان اصفهان:

گردشگري:اصفهان همواره به عنوان یکی از 10 شهر زیبای جهان سرشار از آثارهنري و تاريخي است ،رتبه سوم صنعت گردشگری خارجی در كشور با توجه به داشتن قابلیت های توریستی شهر اصفهان و برخورداری از جاذبه های گردشگری بسیار در زمینه های تاریخی ، طبیعی و انسان ساخت با ارزش ملی و فراملی و وجود بیش از پنج هزار اثر تاریخی غیرمنقول و ده هزار اثر شناخته شده منقول بازمانده از ادوار مختلف در جای جای استان,‌اين استان رابه عنوان یک قطب مهم گردشگری کشور تبدیل كرده است.

 

خواهر خوانده هاي شهر اصفهان :هم اکنون اصفهان با ۷ شهر ديگر قرارداد خواهرخواندگي دارد که عبارتند از:
بارسلونا- اسپانيا،  فلورانس- ايتاليا،  سن پيترزبورگ - روسيه،  ياش - روماني كوالالامپور مالزي ، فرايبورگ- آلمان، ايروان - ارمنستان، هاوانا کوبا، کويت كويت شيان- چين و لاهور پاكستان

براساس قرارداد خواهر خواندگي اين شهرها در زمينه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، عمراني و ... با يكديگر همكاري مي كنند. شهر اصفهان نيز تاكنون پذيراي هيات هاي زيادي از شهرهاي خواهرخوانده اش بوده است كه حاصل اين ديدارها به وجود آمدن تحولات زيادي در اين شهر تاريخي است.

صنايع استان  :  اقتصاد سنتی استان مبتنی بر صنايع دستي ، که بیش از 120 نوع از صنایع دستی اصفهان  دارای  ثبت جهانی از سازمان بین المللی یونسکو می باشد؛ صنایع دستي چون قالی بافی، ابریشم بافی، قلمزنی، منبت کاری، زری بافی، خاتم کاری، ملیله دوزی،مینیاتور، سفالگری، میناکاری، فلزکاری، فیروزه کوبی، نقره سازی، کاشی سازی، قلمکاری و پولک دوزی از صنایع زیبای اصفهان است که امروزه رونق خوبی نیز در بخش جهانگردی دارد.

اصفهان همچنين از دیرباز به عنوان قطب صنعتی کشور ویکی از نقاط تعیین کننده و تاثیر گذار اقتصادی مطرح بوده است. سهم  استان اصفهان از صنعت کشور 4/6 % و با وجود هفت هزار واحد صنعتی فعال رتبه نخست صنعت واشتغال کشور رابه خود اختصاص داده است . استقرار صنایع مادر و بزرگ در سطح ملی همچون ذوب آهن ، فولادمبارکه ، پالایشگاه ، دی ام تی ، داروسازی ، پتروشیمی ، هواپیما و هلیکوپترسازی ، صنایع و مراکز نظامی ، انرژی اتمی ، راههای اصلی و فرعی مناسب ، فرودگاه بین المللی ، خطوط راه آهن و از همه مهمتر رودخانه زاینده رود ... فرصتهای خوبی را برای جویندگان فعالیتهای اقتصادی در سطح استان فراهم نموده است .

حمل و نقل استان :استان اصفهان در مرکز ثقل حمل و نقل کشور قرارداشته و با برخورداري از خطوط ريلي ، زميني و هوايي يكي از پر تردد ترين شهرهاي ايران بوده و گذرگاه بسياري از پروازهاي داخلي و بين المللي مي باشد. اصفهان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و كريدور بين المللي حمل و نقل از دیر باز محور استراتژیک برای حمل  و  نقل و  مبادلات کالا به شمار می‌رفته و  امروز  نیز میراث دار تجارب صنعت  و  تجارت گذشتگان است و کالاهای بسیاری از این استان به سایر نقاط ایران و جهان  صادر می‌شود.

كانون هاي علمي , فرهنگي ورزشي: اصفهان به عنوان یکی از شهرهای علمی ایران نقش مهمی در تولید و آموزش علم در ایران دارد.  وجود ظرفیتهای قوی دانشگاهی و مراکز تولید علم و فن آوری ، مراکز برگ علمی ، تحقیقاتی متعدد ، مراکز آموزش فنی و حرفه ای گوياي اين مهم است.

همچنين  اصفهان همواره یکی از مراکز عمده ورزشی در ایران بوده است وجود باشگاه های بزرگ در اين استان باعث مطرح شدن ورزش اصفهان در رده قهرمانی می باشد . ورزش باستانی اصفهان در فهرست میراث معنوی یونسکو از سوی ایران به ثبت رسیده است و در فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی کشور، شهر اصفهان را به عنوان پایتخت فرهنگی این رشته ورزشی برگزید شد ه است.

مراكز درماني :  وجود مراكز پزشكي پيشرفته و پزشكان مجرب در شهر اصفهان يكي ارنقاط قوت توريست پزشكي اين شهر در دنيا ميباشد.

 

 

 

 

تاریخ بازبینی :28-02-1401