خبر خبر

پذيرش بيش از ۱۶ پرواز ناخوانده در فرودگاه اصفهان/ محدوديت اپرون هواپيما مانع پذيرش بيشتر شد
در خبرها خوانیدم که فرودگاه اصفهان دیروز، ۷ دي٬ روز پر فشاری را گذرانده است و به دلیل وجود مه در فرودگاه‎های مهرآباد و امام خمینی(ره)، با وجود کمبود ظرفیت پارکینک هواپیما، در مدتی کوتاه پذیرای 16 هواپیما علاوه بر پروازهای خود شده است.

به گزارش روابط‎عمومی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی، فرودگاه اصفهان در جایگاه نزدیک‎ترین فرودگاه به فرودگاه‎های امام خمینی(ره) و مهرآباد به عنوان فرودگاه جایگزین آنها و از سویی نیز به عنوان استان معين پايتخت در مواقع بروز بحران‌هاي طبيعي٬ انتخاب شده است. بنابراین این فرودگاه نیازمند ظرفیت لازم برای پذیرش پروازهای احتمالی دیگر فرودگاه‎ها است.

مديرکل فرودگاه اصفهان در زمینه پذیرش این پروازها گفت: این فشار کاری و پذیرش هواپیما سومین مورد در 10 روز گذشته بود و پیش‎بینی می‎کنیم که در روزهای آتی هم تکرار شود. بنابراین باید ظرفیت پارکینگ فرودگاه را افزایش دهیم تا بتوانیم تعداد بیشتری از پروازها را پذیرش کنیم.

حسن امجدي در مورد تعداد پروازهایی که این فرودگاه می‎تواند پذیرای آن باشد، گفت: دیروز جمعاً 21 پرواز جدای از دو پروازی که برای سوختگیری به این فرودگاه آمدند را پذیرش کردیم و تعدادی از پروازها را نیز اجباراً به شیراز و یزد انتقال دادیم. ظرفیت پارکینگ این فرودگاه 10 هواپیما است و ما دیگر نمی توانستیم بیش از 21 هواپیما را در آن جای دهیم . این اتفاق خطرات زیادی دارد و به دلیل حساسیت کار به همراه بقیه مدیران در اپرون جمع شده بودیم تا از نزدیک اوضاع را مدیریت و کنترل کنیم.  

وی با اشاره به اینکه به دلیل خطرات موجود نباید این میزان فشار بر این فرودگاه اعمال شود، از انعقاد قرار داد با یک پیمانکار برای توسعه پارکینگ خبر داد و گفت: خوشبختانه با تلاش معاون عملیات فرودگاهی، موضوع توسعه پارکینگ با انتخاب پیمانکار به مرحله مطالعات اولیه رسیده است و قرار است پس از سه ماه طرح آن ارائه شود و با تأمین اعتبارات لازم به امید خدا از اوایل سال 96 احداث آن آغاز خواهد شد.

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی در شرق اصفهان دارای دو باند به طول چهار هزار و ۳۹۷ متر و عرض ۴۵ متر با ۱۰ موقعیت پذیرش انواع هواپیمای مسافربری و ترمینال پروازهای داخلی و خارجی است.

این فرودگاه به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قرار گرفتن آن در مرکز کشور به‌عنوان فرودگاه کمکی سایر فرودگاه‌های کشور در برنامه پروازها قرار دارد.

این فرودگاه که بیش از سه دهه از راه‌اندازی آن می‌گذرد مدتها در انتظار توسعه است.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط